top of page
  • Yazarın fotoğrafısmileeskisehir

Ortodonti


Ortodontik tedavinin amacı nedir?


-Ortodontik tedavinin amacı bozulan dişsel ve iskeletsel fonksiyonları doğru konuma getirmek, dişsel estetiği sağlamak ve hastayı psikolojik olarak iyileştirmektir.


Ortodontik tedavinin hedefleri nedir?


-Ortodontik problemin zamanında teşhis edilmesi ve doğru zamanda tedaviye başlanılması ile yüz estetiği ile uyumlu, dengeli ve kalıcı bir kapanışın elde edilmesidir.


Ortodontik bozuklukların oluşturduğu problemler nelerdir?


-Dental estetiğin bozulması ve bundan dolayı oluşan psikolojik problemler,

-Çiğneme, yutma ve konuşma gibi oral fonksiyon bozuklukları,

-Temporamandibular eklem bozuklukları (ağız açmada eklemden ses gelmesi gibi),

-Dişsel travmaya yatkınlık,

-Çapraşıklıklardan dolayı dental hijyenin tam olarak sağlanamaması yüzünden oluşan periodontal problemler.


Sabit ortodontik tedavi nedir?


-Dişlerinizde olan problemin çözülmesi amacı ile tedavinin başında dişlerinizin üzerine braketler ve tüpler yapıştırılır ve tedavi sonunda kadar diş yüzeyinde yapışık olarak dururlar. Ortodontik tedavinin bu yüzden bu tedavi çeşidine sabit ortodontik tedavi denir. Dişler üzerine yapıştırılan bu braketlerin içinden teller geçmektedir. Bu teller dişlerinizi ideal konuma getirmeyi sağlayan kuvveti oluştururlar. Kontrol seanslarında tellerin aktifliği kontrol edilir ve gerekiyorsa bir sonraki tel aşamasına geçilir ve bu şekilde tedavi ilerler. Tellerin oluşturduğu kuvveti dişlere doğru olarak iletebilmesi için başlangıçta diş yüzeyine uygulanan braketlerin doğru konumda olması çok önemlidir. Tedavi süresince hastaların braketlerini koparmamaları tedavinin devamlılığı için büyük önem taşımaktadır, bu yüzden tedavi başında anlatılan kurallara mutlaka uyulması gerekmektedir


Sabit ortodontik tedavi diş çürüğüne neden olur mu?


-Ortodontik tedavinin ve kullanılan malzemelerin dişleri çürütme gibi bir yan etkisi yoktur. Ancak dişlerin yüzeyleri ortodontik malzemelerle kaplıdır ve temizlenmesi daha zordur bu yüzden tedavi süresince ağız bakımına daha fazla önem verilmelidir. Diş fırçasının yanı sıra ara yüz fırçaları, ağız duşları gibi yardımcı ekipmanların kullanılmasından yarar vardır.


Ortodontik tedavi avantajları nelerdir?


-Çapraşıklık problemi ortadan kalktığı için dişlerinizi daha kolay temizleyebilirsiniz ve bu sayede diş eti sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

-Kendi doğal dişleriniz ile güzel bir gülüşe sahip olursunuz ve estetik olarak elde ettiğiniz bu değişim psikolojik olarak sizi olumlu etkiler.

-Daha etkili bir çiğneme fonksiyonu elde etmiş olursunuz bu sayede besinleri daha iyi öğütürsünüz ve oluşabilecek mide problemlerinin önüne geçmiş olursunuz.

-Dişlerinizi travmalara karşı korumuş olursunuz

-Mevcut olan ya da oluşabilecek eklem probleminin önüne geçmiş olursunuz

-Çarpık dişler konuşma bozukluklarına yol açabilmektedir, eğer böyle bir sorununuz varsa dişleriniz düzelince bu sorun ortadan kaldırmış olursunuz.

-Küçük yaşlarda olan parmak emme, ağız solunumu gibi kötü alışkanlıklar düzeltilerek ileride oluşabilecek iskeletsel problemlerin önüne geçmiş olursunuz.

-Diş eksikliğinden dolayı mevcut dişlerde oluşan düzensizlik düzeltilerek eksik dişlerin yerine daha sağlıklı implant veya protez yapılmasına imkan sağlamış olursunuz.


Eskişehir ortodonti, eskişehir diş teli tedavisi, eskişehir tel tedavisi, eskişehir diş tedavisi

17 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page